Man base 2013
Man base 2013

מדי שנה, בליל סוף אוגוסט, מואר מדבר בלאק-רוק במדורת ענק, שבמרכזה נשרף פסל עצום בדמות-אדם – 'האיש הבוער' שהעניק לפסטיבל "ברנינג-מן" את שמו.

FIrst Burning Man on baker beach
FIrst Burning Man on baker beach

מדובר במסורת ארוכת-שנים שהתחילה ב-1986, כשלארי הארווי, אחד המייסדים של האירוע, שרף דמות-עץ גדולה בחוף בייקר שבסאן-פרנסיסקו. מאז אותו "אקט ספונטני של ביטוי עצמי רדיקלי" עברו הרבה סופות אבק לאורך הפלאיה. משנה לשנה הפך האיש לגדול יותר ויותר, כשמסביבו קמה "בלאק-רוק-סיטי", העיר הזמנית של המדבר השחור. במקביל נוצרו קבוצות ברנרים רבות בכל רחבי העולם, ומסורת ה'שריפה' (ה'ברן') ממשיכה כיום גם באירועים אזוריים באפריקה, ניו-זילנד וספרד, שלכל אחת מהן דמות ייחודית משלה.

לאחרונה הצטרפה גם ישראל לחגיגות, וביוני הקרוב יתקיים אירוע אזורי רשמי:  מידברן 2014.
לכבוד האירוע, גם אנחנו מעצבים ובונים פסל מרכזי משלנו!

אז רגע לפני שנפרוש את הידיים להזמין ולחבק את כל מי שרוצה להצטרף לצוות (ולעשות היסטוריה…),
בואו נדבר קצת על מה זה אומר לבנות את הפסל המרכזי באירוע.

"אם תשאלו 10 אנשים מה המשמעות של האיש הבוער תקבלו 11 תשובות"

אני מנחש שכאשר לארי הארווי עמד לשרוף את הפסל איש המאולתר שלו בחוף בייקר הוא לא דמיין שאותו איש ישנה את חייהם של עשרות אלפי אנשים. אותו איש אשר עומד איתן במרכזו של אירוע  ה-Burning Man השנתי ומשמש כציון דרך לכל הברנרים השוטפים את העיר הזמנית במדבר. מיצגי אמנות נבנים, קשרים נוצרים וחוויות נאספות עד שיא האירוע: שריפת האיש… החגיגה הגדולה ביותר שאי פעם חוויתם וההבנה העמוקה שמהיום אתם חלק מהדבר המדהים הזה… עליתם באש…

בשביל חלק מהאנשים שריפת האיש מייצגת את עצמם כאשר הם נכנסו בפעם הראשונה בשערי העיר המאובקת, ועכשיו הם נולדו מחדש. ישנם אנשים שמאמינים ששריפת האיש היא אקט מחאתי כנגד הממסד "the man" ויש את אלו שפשוט נהנים ממופע הזיקוקים והמדורה הענקית.

Afrikaburn
Afrikaburn

לולא האיש הבוער, אותו מוקד אנרגיה עוצמתי שממקד את האירוע לנק' אחת , Burning Man לא היה קיים. הוא האבא של האירוע (ויש אנשים שיגידו שהמקדש היא האמא), הוא הפאלוס הזקור שמביט על כולם מלמעלה ואוסף את ילדיו כל שנה מכל קצוות תבל. עם השנים קמו קבוצות אזוריות ברחבי העולם והתחילו לערוך "שריפות מקומיות" ששם הם בנו את הפירוש שלהם לאבא מאמריקה, חלקם שאבו את רוב ההשראה מburning man וחלקם נשענו על מסורות מקומיות.

ומה בישראל?

Mamaburn
Mamaburn

באפריל 2012 התרחש האירוע הראשון של קהילת ברנינג מן בחוף הבונים ובמרכז האירוע הציבו את דמות ה – Man, כמה חודשים לאחר מכן באירוע האוקטוברן ייצרו דמות קצת שונה אשר הזכירה במקצת את אותו פסל ראשון שהוצב בחוף בייקר ב1986 ע"י לארי הארווי.

לאחר האוקטוברן התקיימו מספר אירועי קהילה שבהן משתתפים הציבו דמויות איש בצורות כאלו ואחרות ושרפו אותן…

Midburn summer 2013 event
Midburn summer 2013 event

עכשיו לנו יש את הזכות להתחיל מבראשית, לבנות את הפסל המרכזי של אירוע מידברן, את ה"איש" שלנו.  ומה הוא יהיה? איזה סמל מייצג אותנו, הברנרים המזרח תיכוניים?

זאת תהיה ההחלטה שלכם! אתם מוזמנים להצטרף לצוות וליצור את הפסל המרכזי שילווה את מידברן 2014 ויתן את הטון לשנים רבות קדימה !

מפגש עבודה ראשון
מפגש עבודה ראשון

הצוות כרגע קטן ומונה את סיוון קצנלנבוגן, מארק סגל ואיתמר מנצ'ר ששמו לעצמם מטרה לייצר לנו את הדמות של מידברן וברגעים אלו הם נמצאים בשלב האפיון והעיצוב.  אם אתם רוצים לקחת חלק ביצירת היסטוריה ולהצטרף לעשיה אתם מוזמנים ליצור קשר ולהצטרף לצוות!

מחלקת האמנות: art@midburn.org
איתמר מנצ'ר: Itaman200@gmail.com

2 תגובות
  1. DAFNA

    i am 70 years old.
    is it for me ?,,,,,,,,,

  2. Omer Kalderon

    its for everyone who decide it's for him.

השארת תגובה