האירוע

אירוע מידברן

Eyal Levkovich (16)

אירוע מידברן הינו האירוע האזורי הרשמי של קהילת מידברן – קהילת הברנינג-מן בישראל. למשך 6 ימים מוקמת עיר זמנית במדבר ובה מתקיים מרחב שמאפשר חיים קהילתיים, יצירה, אומנות וביטוי עצמי רדיקלי.

אירוע מידברן הוא לא פסטיבל מצוי עם מופעים גדולים על במות ענק. למעשה, הוא יותר עיר מאשר פסטיבל, עיר שבה כמעט כל מה שקורה נוצר אך ורק בידי תושביה שכולם משתתפים באירוע ומקיימים את עשרת העקרונות. האירוע מאורגן כולו בידי מתנדבים חברי הקהילה וכל משתתף תורם את חלקו.

אירוע מידברן התקיים לראשונה בשנת 2014 ברמת ציפורים, בשטח השיפוט של מועצה אזורית רמת נגב. באירוע נכחו כ- 3000 משתתפים אשר חגגו 5 ימים של ביטוי רדיקלי, הקימו עשרות מחנות ויצרו עשרות מיצבים. נכון להיום, מידברן הוא האירוע האיזורי השלישי בגודלו בעולם.

אירוע הברנינג-מן

burningman1
burning-man-3
burningman4

Burning Man או האיש הבוער הוא אירוע שנתי שאורכו שבוע המתקיים בעיר הסלע השחור שבמדבר הסלע השחור בנוואדה שבארצות הברית. כל ניסיון להסביר מהו האירוע הוא בלתי אפשרי עד שחווים אותו. עשרות אלפי משתתפים נאספים במדבר שבו תנאי המחיה מהקשים בחצי הכדור הצפוני ומקימים עיר זמנית שבה מתקיים האירוע המטורף, ההזוי, הכאוטי אך מסודר הגדול ביותר בעולם. בסוף האירוע נעלמת העיר לחלוטין כאילו האירוע לא התקיים בה מעולם. האירוע מוגדר כניסוי קהילתי, אמנות, ביטוי-עצמי רדיקלי והסתמכות עצמית רדיקלית ומסתמך על עשרת העקרונות שגובשו במהלך השנים.

הכל התחיל ביום הארוך בשנה של קיץ 1986, כאשר 20 משתתפים נפגשו בחוף בייקר בסן פרנסיסקו ושרפו דמות איש מעץ כפעולה ספונטנית של ביטוי-עצמי רדיקלי. כך גם קיבל האירוע את שמו. מאז גדל האירוע וכמעט הכפיל את משתתפיו מדי שנה. לאחר 5 שנים הועבר האירוע למדבר הסלע השחור בנוואדה ומאז הוא מתקיים שם.

ייחודו של האירוע הוא שאין בו מבקרים או צופים אלא משתתפים. כל תוכנו של האירוע נקבע בידי המשתתפים אשר יוצרים אותו. מחנות נושא מוקמים ובהם בארים, מועדונים, מתחמי הרצאות וסתם זולות. אומנים מרצפים את אדמת המדבר במיצגי ענק אינטראקטיביים. בלילה מתעורר המדבר לחיים והופך לתצוגה של אור, צבע, אש ומוזיקה. המשתתפים מתלבשים בבגדים ססגוניים אשר הוכנו במיוחד לאירוע חודשים מראש, רוכבים על אופניים מקושטים בתאורה צבעונית, רכבים מעוטרים הנושאים בליינים לעומק המדבר, מיצגי אמנות אינטראקטיביים המוארים באורות ססגוניים ומסיבות הנמשכות אל תוך השעות הקטנות של הלילה.

לקריאה נוספת בקרו בעמוד ברנינג מן במידבריין.