לפי שתתחילו לקרוא את המדריך הזה, מומלץ ואפילו הכרחי לקרוא את מדריך ההישרדות הכללי.

 

הבאת ילדים למתחם מידברן טומנת בחובה אתגר לא קטן. המדריך להלן נועד לעזור למשפחתך ליהנות מהמרב שהאירוע יכול להעניק. אנו מאחלים לך ולבני משפחתך זמן קסום ובטוח במדברן.

מידברן הוא אירוע ידידותי לילדים

אנו מקדמים בברכה את בואם של ילדים לאירוע. ילדים הם חלק אינטגרלי מהקהילה שלנו ונוכחו גם באירועים הקודמים. התכנון הכולל של העיר תומך בנוכחות משפחות.

אנו מקבלים בברכה את כל הילדים, אולם כל ילד/נער מתחת לגיל 18 מחויב בליווי הורה.

הקדמה

ברוכים הבאים למדריך ההישרדות למשפחות. כאן תמצאו מידע שימושי שיהפוך את שהותכם באירוע מידברן בעיר הזמנית שנקים לנעימה יותר. למרות מיקומה הקסום בלב המדבר, העיר נמצאת בישראל וחוקי המדינה חלים אם כך גם על תושבי העיר.

אתם אחראים על הישרדות ובטיחות ילדכם בכל הבט ומחויבים לא להשאיר עקבות אחריכם. קריאה מעמיקה במדריך זה תעזור לכם לעבור את האירוע, במיוחד אם אתם חווים אותו לראשונה, אולם לא רק. קראו את המדריך בעיון, דברו והסבירו לילדכם את המשמעויות והתוכניות שלכם. ההנאה תהיה מובטחת וגדולה יותר.

האם להביא את הילדים לאירוע?

התשובה והבחירה איננה פשוטה ויש לשקול אותה בכובד ראש. החוויה הצפויה להם טובה בדרך כלל, אולם לא מתאימה לכולם מחד. מאידך, חלומם של ההורים ביחס לאירוע לא תמיד כולל ילדים. הורות איננה פשוטה בשטח ואם הדרישות בבית גבוהות מן ההורה, הרי שבשטח הן גבוהות יותר - הן בהכנות והן בפעילות בשטח.

ההמלצה הכוללת להתנסות פעם אחת באירוע ללא ילדים, ולאחר שמהות האירוע מובנת לכם לחלוטין תוכלו לקבל החלטה נכונה מבחינתכם.

קחו בחשבון את כל ההשלכות: האם הילדים יוכלו לישון בעיר שבה המוזיקה מושמעת כל הזמן? האם יש לכם פתרון לשמירה על הילדים בעת שאתם עסוקים בפעילות אחרת? או זקוקים להפסקה, מנוחה קלה או “זמן מבוגרים”?

כיצד יגיבו ילדיכם למצבים קיצוניים?

קבלו את ההחלטות שלכם ותכננו את לוחות הזמנים לשהייתכם באירוע בהתאם לגיל הילדים וליכולותיהם. תכננו כך שהחוויה תהייה מצוינת עבורכם, עבורם ועבור הסובבים אתכם.

בטיחות והישרדות בסיסית

ציידו כל ילד בכרטיס פרטים אישיים שלכם ודרכי התקשרות עמכם. רצוי לניילן או לעטוף בלמינציה. את הכרטיס יש לקשור לחגורה, או לצעצוע אתו ידכם מסתובב תמיד (דובון, בובה, שמיכה). מומלץ להכין העתקים של כרטיסים כאלה. פריטים אלו יעזרו להחזיר אליכם את הילדים במהרה.

הגדירו מערכת חוקים שאינה ניתנת לערעור

כגון:

 • לא ללכת מחוץ לשטח המחנה לבד
 • לא להסתובב מחוץ למחנה ללא הורה
 • אם יוצאים מהמחנה באישור, יש לדווח על כך
 • בשעות היום יוצאים מהמחנה רק אם מרחתם קרם הגנה והצטיידתם במים

יש לתרגל איתם סיטואציה של הליכה לאיבוד והצגת הכרטיסים שהכנתם מראש למבוגרים על מנת שיחזירו אותם אליכם. יש להסביר להם שאין להתקרב אל מקורות אש בין אם לבישול ובין במופעים. כמו כן, החליטו על כלל זהירות עם דברים שזזים במיצגים השונים.

הסבירו להם שהם צריכים לקבל מכם אישור לכל מתנה, מזון או שתייה שמישהו רוצה להעניק להם. הסבירו לסובבים אתכם להימנע ממזונות, מתנות ומשקאות המכילים מרכיבים שאינם מתאימים לילדים.

איבדתי את אימא שלי...

מיד עם הגעתכם לעיר, רשמו את הילדים במתחם הנוודים הסמוך לסלון (המחנה המרכזי). יש להסביר להם שזוהי הנקודה אליה עליהם לשאוף להגיע במקרה שילכו לאיבוד. בעת הרישום יש להגיד את מיקום המחנה של ההורים.

יש להסביר לילדים כיצד לזהות את הנוודים וכיצד לפנות אליהם על מנת שיחזירו אותם אליכם במהירות. זה כל מה שעליכם לעשות!

קחו בחשבון שהילדים הם תחת אחריותכם בלבד! אנחנו עושים את כל המאמצים כדי להנעים שהות משפחתית, אולם האחריות היא עליכם.

אין דרך טובה יותר מלהכניס אנשים ללחץ בסביבה כאוטית ולא מוכרת מאשר להפרידם. זכרו! עליכם לדעת תמיד היכן ילדכם נמצאים.

הכירו את המשפחות והמחנות השכנים לכם. קהילתיות היא אחת החוזקות הגדולות והחשובות של מידברן. מרבית השכנים שלכם ישמחו לעזור בשמירה על הילדים ו/או על הציוד שלכם לזמן קצר, כמו שאתם גם תעשו זאת עבורם. ערכו לילדכם היכרות עם השכנים ושמות המחנות שלהם, תרגלו אותם לזכור פרטים אלו.

שימו פרטים מזהים בולטים ליום וללילה למחנה שלכם כגון דגלים פנסים תרנים וכו'. בעת שאתם מטיילים עם הילדים עצרו מפעם לפעם הביטו לאחור ונסו לראות האם אתם רואים את מחנה הבית ו/או מהם סימני ההיכר שבדרך על מנת לחזור הביתה.

תכננו את פרטי הלבוש של הילדים כך שיהיו ייחודיים וקלים לזיהוי. השתדלו לזכור תמיד איזה בגדים לבשו הילדים וציידו את המחפשים במידע זה.

ילדים גדולים יותר מותחים לעתים את הגבולות. רצוי לציידם במפה של העיר ולסמן בה את מיקום המחנה שלכם.

ילדים הם סקרנים מטבעם ונוטים לאבד לעתים את הכיוון. כדאי לתאם איתם, במיוחד בעת אירועים גדולים כמו שריפות המקדש או האפיג'י (האיש) נקודות בולטות בהן תיפגשו במקרה של פרידה לא מתוכננת.

שתייה והתייבשות

בשעות היום הטמפרטורה עלולה להיות גבוהה והאוויר יבש וישנה סכנה גדולה של התייבשות במדבר. עודדו אותם לשתות יותר בין אם הם צמאים ובין אם לאו. מאידך,ישנו דבר כזה שנקרא צריכה עודפת של מים, היו מודעים לכך.

התייבשות (או התקררות יתר) מאופיינת בכאבי ראש, כאבי בטן ומצבי רוח משתנים. במקרה של זיהוי אחד המאפיינים יש להביא את הילד לסביבה מוצלת ו/או מוגנת/מחוממת בלילה. יש להיעזר בשירותי הרפואה של העיר.

אם הילדים לא אוהבים את טעמם של המים, ניתן להמתיקם מעט או להגישם בצורת מיצים. ציידו את הילדים בכוס (תרמית) סגורה כך שיהיה בידם מלאי נוזלים זמין. עודדו אותם לקשט את הכוס. לחליפין ניתן לציידם במימייה שנושאים על הגב. במילים פשוטות: עודדו אותם להיות שותפים במאבק נגד התייבשות.

אוכל

למדבר יש תכונה של הורדת תחושת הרעב. מאידך, חשוב שהילדים יאכלו כראוי על מנת לשמור על רמת אנרגיה נאותה. ודאו כי אתם מביאים מספיק מזונות בריאים שילדיכם אוהבים. חטיפים מומלצים לעתים קרובות. רצוי לגרום לילדים לאכול לפני שתחושת הרעב אוחזת בהם. מומלץ להתרכז במזונות עתירי אנרגיה כגון שקדים, אגוזים, פירות יבשים תפוחים וחטיפי חלבונים. תכננו את המזון כך שיהיה חלבון מדי יום. תכננו את אריזת המזון כך שניתן יהיה לאחסן ללא קירור עד לפתיחה. צרפו מעט מזון מלוח על מנת לשמור על מאזן אלקטרוליטים נכון בגוף כגון קרקרים וטוגנים (צ'יפס). מקור לתפוחים ופירות אחרים כגון ענבים יכולים להיות חטיפי גרנולה. שלשול בעייתי מאוד במדבר, וכדאי לדעת את הרגישויות של הילדים כדי להימנע מכך ככל האפשר. יש להיזהר במיוחד עם מוצרי חלב ובשר.

הגנה על הגוף

יש למרוח את הגוף (מבוגרים וילדים) בקרם הגנה מדי בוקר ובהמשך היום אם יש צורך. בלילה אפשר להשתמש בקרם לחות על מנת לשמור על עורם של הקטנים.

עזרה ראשונה

למרות שבעיר תהיה מרפאה, יש להביא עזרי עזרה ראשונה בסיסים כגון: משחות וקרמים נגד כוויות שמש, סוכריות מציצה לשיעול וכל עזר או תרופה שאתם ו/או הילדים נוטלים באופן קבוע.

חלק ניכר מהפעילות בעיר מלווה בלא מעט רעש. כדאי להצטייד באטמי אוזניים או אזניות חוסמות רעש לכם ולילדים אם אתם ו/או הם סובלים מכך.

איפה להתמקם?

ניתן להתמקם בכל מקום בעיר המיועד למגורים. מאידך, הקדשנו לכך לא מעט מחשבה ויש מיקומים מומלצים יותר המותאמים לילדים , מרוחקים יחסית ממוקדי הרעש כך שהילדים יוכלו לישון בצורה סבירה. מוקדי הרעש ימוקמו בקצוות של העיר. מומלץ להתייעץ עם הגעתכם על המיקום המומלץ ביותר. אם אתם שותפים במחנה נושא, ודאו כי הנושאים של המחנה מותאמים גם לילדים. בכלל, הצטרפות למחנה היא כנראה הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות לעצמכם בהקשר של האירוע. כשאתם בוחרים מחנה להצטרף אליו בדקו את התקשורת (פנים אל פנים) עם חברי המחנה האחרים. כימיה טובה בין אנשים היא נקודת המפתח להצלחת המחנה.

“מחנה המשפחות” הוא מחנה נושא המתוכנן לתת מענה לצרכים של משפחות עם ילדים. מחנה זה יוקם במיקום שאינו רועש, רחוק (יחסית) מפעילות המיועדת למבוגרים בלבד, ומותאם לילדים.

ילדים שנעים יותר, חייבים שטחי הצללה גדולים יותר. אם אתם שותפים במחנה כלשהו, הביאו אתכם אמצעים להגדלת השטחים המוצלים שם. הביאו שולחנות מתקפלים, כיסאות ומשחקי פעילות חברתית לילדים הגדולים. עם שקיעת השמש, מזג האוויר במדבר מתקרר במהירות. זכרו זאת והביאו בגדים חמים ונוחים לכם ולילדים.

מומלץ לאמן את הילדים ללינה בשקי שינה לפני האירוע. הביאו אתכם את החפץ האהוב עליהם שיקל עליהם את השהיה בסביבה לא מוכרת.

אנו נעשה מאמץ לבצע פעילות המיועדת לילדים ובני נוער המשלבת היכרות עם עשרת העקרונות.

ילדים בפלאייה

היו ערים לעייפות של הילדים. הפעילות בעיר מלהיבה ומעבר לכל דמיון ומאידך מעייפת מאוד. יש לשים לב למצב העייפות של ילדכם וכדאי לקחת מנוחה מפעילות ולהירגע מדי פעם.

ערכו לילדים היכרות מוקדמת על ידי צפייה בסרטוני YouTube עם מה שהם עלולים להיתקל בו בעיר. כדאי להכין אותם לדברים שאינם רגילים אליהם וגם כדי להלהיב אותם. אפשר להסביר (בקלילות) על עשרת העקרונות והקווים המנחים את האירוע בכלל.

נסו לשמור על דפוס ארוחות ושינה אליו מורגלים הילדים מהבית.

חלקו את היום לחלקי פעילויות. אין חובה (למרות שרוצים) להספיק הכל. תכננו שעות פעילות המותאמות לילדים, שעות הבוקר המוקדמות ושעות אחר הצהרים כשלא כל כך חם. בדקו בתכנייה שתקבלו בשער והתאימו את פעילויותיכם איתם בהתאם.

מומלץ להביא חומרי יצירה (מותאמים לתנאי מדבר). דמיונם של הילדים יגורה מאוד ואפשרות לצייר או ליצור בהתאם לדברים שיראו – היא פעילות כמעט חובה.

תכננו משמרות על הילדים (בייבי-סיטר) בזמן שאתם המבוגרים יוצאים לפעילויות הלילה שלכם.

מעל לכול היאזרו בסבלנות.

אופניים

אנו מקדמים מאוד את נושא התנועה (והקישוט) של אופניים בעיר. אם אתם מביאים אופניים, ציידו אותם במושב לילדים. החוויה תהייה אדירה לכם ולהם.

תחפושות

למרות שפורים מאחורינו, מידברן הוא חגיגה של תחפושות, וכמובן גם לילדים. הביאו להם מגוון אביזרים, ניתן גם לשלב עם ביגוד חם ללילה, אוזני ארנבת, כובעים עם אוזניים, רכיבי פרווה וכו'. אם ילדיכם מעדיפים להסתובב עירומים, מרחו אותם בקרם הגנה. בגדי ים שלמים מהווים אפשרות הגנה מושלמת מקרינת השמש. כתבו את שם הילד על האביזרים השונים על מנת שיקלו עליכם לחזור אליהם במקרה של אובדן.

צילום

כולם אוהבים לצלם ילדים! אם כהורים הדבר לא נוח לכם, אמרו לצלם לא לצלם.

פנסים

פנס יכול להיות שימושי מאוד מחד, אך מעיק בגלל אור חזק מדי מאידך. רצוי להשתמש באמצעי קישוט מאירים או זוהרים.

חוויה

ילדים מסתכלים על דברים דרך עדשות שונות מאשר מבוגרים. אירוע מידברן הוא הזדמנות מצוינת להסתכל על דברים מהזווית של ילדכם. התכוננו לשאלות מאתגרות מהם. ראו זאת כהזדמנות לענות על שאלות שלהם במושגים שלכם. ניתן למנוע מהם דברים שאינם מתאימים להם (לדעתכם).

חשוב לזכור שאנו מקדמים מאוד השתתפות של ילדים באירוע. מאידך, לאירוע יש תרבות מסוימת שאין לנו כוונות לסטות ממנה, שלא תמיד מתאימה לחלק מקווי המחשבה של חלק מההורים. האחריות היא של ההורים. פעילויות שונות יתקיימו לאורך האירוע, במידה וההורה חושב שהדבר אינו מתאים לילדיו, עליו לדאוג לכך בעצמו.

מחנות ופעילויות שידוע לנו מראש שפעילויותיהם עלולות לא להיות מותאמות לילדים, יסומנו בצורה ברורה.

צרכים מיוחדים

האירוע מתקיים באתר המרוחק כשעה נסיעה מבאר שבע – שם נמצא בית החולים הקרוב. קראו את השאלות הבאות בכובד ראש. נסו לענות עליהן ולמצוא פתרונות שיאפשרו לכם ולילדכם הנאה מרובה מהאירוע.

 1. האם ילדכם צורך ציוד רפואי מיוחד?
 2. האם ילדכם צורך תרופות על בסיס קבוע?
 3. האם ילדכם מתנהג בצורה מיוחדת?
 4. כיצד ילדכם מגיב לרעש או מוזיקה רועשת?
 5. האם אתם נעזרים באנשים נוספים בעת הטיפול בילדכם?
 6. האם יש לכם תוכנית חירום לעזיבה חפוזה של האירוע?

תינוקות

אפשר להביא תינוקות לאירוע, אולם הדבר דורש הכנות מדוקדקות והחלטות לא פשוטות. אם אתם חושבים שאתם מנוסים ותוכלו לתת לתינוקכם את הסביבה המותאמת לצרכיו במדבר – לכו על זה. בכל מקרה של ספק, ותרו. חייו ובריאותו חשובים יותר!

אימהות מיניקות, חייבות לשתות הרבה מים לפני כל הנקה. תינוקות הצורכים תחליפי חלב-אם, יש לדלל יותר מהרגיל.

שימת לב מיוחדת לכל סימן של התייבשות: פחות דמעות, פה יבש מהרגיל, פחות חיתולים (מינימום 6 ליום). בכל שאלה או חשש יש לפנות לצוות הרפואי.

הגנו על עור התינוק בכל עת עם לבוש מתאים או קרם הגנה מתאים. אם תינוקכם זוחלים, הגנו על כפות ידיהם ורגליהם.

ודאו תמיד שהתינוקות נמצאים במרחבים מוצלים.

בכל מקרה של ספק, התייעצו עם גורמי הרפואה במקום.

נוער

למרות שלעתים נדמה לשנו שהנוער שלנו כבר גדול ומבוגר, הנערות והנערים הם עדיין ילדינו וזקוקים לפיקוח של ההורים. יש להגדיר להם מערכת חוקים (שמתאימה לכם) לשהייה משותפת באירוע.

שאלות לבדיקה

 1. מה רמת התקשורת שלכם עם ילדכם בני העשרה?
 2. מה רמת החשיפה שאתם רוצים לתת להם לנושאים שונים כגון מיניות?
 3. מה רמת הבגרות הנפשית שלהם ביחס לפעילויות השונות בהם הם עלולים להיתקל?

שוחחו עמם על האירוע ועל דברים שהם עלולים להיתקל בהם שם ובדקו מראש את תגובתם לדברים.

טיפ קטן – ענדו שעון, ודאגו שילדיכם יענדו שעון גם כן...