מה הם מים אפורים?

מים אפורים הם מים מלוכלכים. אלו יכולים להיות שאריות מים של מקלחת, שאריות מים של בישול, מי צחצוח שיניים או אפילו קרח שנמס.

מה עושים עם מים אפורים?

הנוהל לגבי מים אפורים הוא פשוט – אנחנו לא שופכים אותם על הקרקע. יש מספר פתרונות לאיסוף, טיפול ואידוי מים אפורים המפורטים להלן.

מקלחות

מקלחות שדה הן דבר מומלץ באירועי מידברן. מקלחת השדה חייבת לשבת בתוך "מאגר אידוי" כאשר כל המים בהם אנחנו משתמשים מתנקזים למשטח שבסיסו שחור – מה שגורם למים להתאדות.

בישול

סיימתם לבשל ונשארו לכם מים מלוכלכים מהבישול? אנו ממליצים לנקז אותם ולהעביר אותם למיכל ריק ששימש אתכם להבאת המים. לצורך הדוגמה, אם הבאתם לאירוע 25 ליטר במכלים של 5 ליטר כל אחד, דאגו שאחד מהמכלים שאתם מביאים יהיה ריק ואליו תעבירו את המים האפורים שנשארו לכם מבישול וניקיון.

שימו לב! חשוב לסמן את מיכלי המים האפורים ולהפרידם מאזור אחסנתם של המים הרגילים. במקומות בהם מסתובבים ילדים יש להרחיק ולאחסן במקום שאינו מאפשר להם גישה.

 

שאלות נפוצות

כמה מסוכנים הם מים אפורים? מה אני יכול לעשות בקשר לזה?

מים אפורים הם מטבעם לא היגייניים. הם עשויים להכיל חיידקים, פטריות, וירוסים או בעלי חיים אחרים. מים אפורים שנותרו לעמוד לא מטופלים בחום המדבר בסופו של דבר הופכים למים שחורים ואוכלוסיית החיידקים בהם תגדל.  ניתן לחטא מים אפורים, על ידי שימוש בחומרי ניקוי כגון אקונומיקה וסבון ועל ידי כך למנוע התרבות של חיידקים.

כמה אקונומיקה? למיכל של 5 ליטר תספיק כוס אחת.

איך אני שומר על היגיינה במדבר?

תמיד השתמשו בתכשיר ניקוי  וחיטוי כדי לנקות את הידיים שלכם לפני שאתם מטפלים במזון. באזור המטבח שלכם, הגדירו מקום מסוים בו אתם מנקים כלים מלוכלכים ודאגו להפרידם מאזור הכלים הנקיים.

את שאריות המים האפורים אחסנו במכלים נפרדים.

איך מתקלחים במדבר וחוסכים במים?

קודם כל חשוב לזכור שלגוף יש זמן הסתגלות במדבר, אבל אחרי 24-36 שעות הגוף מסתגל ומזיע פחות.

  • ספוג בגודל 20x20 ס"מ יכול להיות פתרון מעולה למקלחת מרעננת ללא התסבוכת הלוגיסטית של בניית מקלחת שדה.
  • ניתן לחסוך ולאגור את מי הקרח שלכם שמשמשים לקירור הצידניות. מי הקרח נמסים ואפשר למלא איתם את שק המקלחת שלכם ולהתקלח בהם.