מידע כללי
עצות מועילות
שאלות נפוצות

לא להשאיר עקבות הוא עיקרון מאוד פשוט: להשאיר את המקום שבו ביקרתם במצב זהה או טוב יותר ממה שמצאתם אותו. אנחנו לא משאירים עקבות בכדי שאחרים, הן בני אדם והן בעלי החיים, יוכלו ליהנות מהשטח בשאר השנה.

אנחנו מפירים את העיקרון כאשר אנחנו:

  • נוסעים מחוץ לכבישים ושבילים מסומנים ובכך יוצרים שחיקה וצלקות בקרקע ופוגעים בצמחייה
  • משאירים צלקות שריפה
  • משאירים פסולת אנושית וזבל בשטח
  • יוצרים רעש רב אשר מפריע לחיי הבר

תכננו מראש והתכוננו

קודם כל אם אתם קוראים את העמוד הזה, אתם כבר בנקודת פתיחה טובה. השקיעו מחשבה בכל פריט שאתם מביאים לפלאייה – כיצד אתם מתכוונים להיפטר ממנו. תכננו את פירוק המחנה שלכם. אם יש אנשים במחנה שעוזבים מוקדם – שלחו איתם אשפה.

 

הפחיתו את האריזות שאתם מביאים לאירוע

כמה שתביאו פחות – כך תצטרכו להחזיר פחות. השאירו אריזות מיותרות בבית. פריטי המזון נארזים בהמון שכבות מיותרות, מומלץ להשאירן בבית ולא להביא אותן לאירוע. לדוגמה, את חפיסת הקורנפלקס אפשר להפריד מהקרטון ולהשאירו מאחור. העדיפו תמיד כלים רב פעמיים, העדיפו פחיות על-פני בקבוקים, וכלים לשימוש חוזר על שניהם.

 

חישבו מחדש על מנות המזון שלכם

הכינו אוכל בכמויות הגיוניות שהקבוצה שלכם תוכל לסיים בארוחה אחת – שאריות ייהפכו מהרה לנטל. תאמו עם חבריכם למחנה את כל מה שאתם מביאים, כך שתוכלו לצמצם את הבזבוז של כל הקבוצה שלכם. אם מצאתם את עצמכם  עם סיר ענק של תבשיל ואין מספיק אנשים שיאכלו אותו, הזמינו את השכנים שלכם לארוחה. השתדלו להימנע מלייצר "זבל רטוב" – זה מה שקורה כשזורקים לאשפה שאריות של מזון.

 

הביאו כלים לניקוי חשל"ש (חומר שלא שייך)

הביאו עמכם מטאטא ומגרפה בכדי לאסוף שאריות של זבל מזערי. כשאתם אורזים ומקפלים את המחנה שלכם בסוף האירוע, בקשו מחברי המחנה שלכם ללכת שוב ושוב סביב האתר שלכם ולהרים זבל בכל צורה וגודל, ובעצם כל מה שאינו חלק מהפלאייה. ניקיון תוך כדי האירוע יהפוך את הפירוק שלכם לקל ונעים.

 

אל תשתמשו בפלאייה כאסלה

אל תעשו את צרכיכם על הקרקע. זה בלתי מתקבל על הדעת, לא תברואתי ופשוט מגעיל. לכן אנו מספקים לכם שירותים כימיים.

 

קחו את האופניים שלכם הביתה

אל תשאירו מאחור את האופניים הישנים שלכם. אנחנו עדיין נצטרך להיפטר מהם אם אתם לא תעשו זאת.

 

שימו לב לפריטים קטנים במיוחד

שימו לב למסמרים קטנים וחלקי אשפה קטנים שאתם עלולים לא לשים לב אליהם: גפרורים, פילטרים של סיגריות, נוצות ואזיקונים. זכרו שגם חלקי מזון כגון קליפות גרעינים, קליפות תפוזים וקליפות ביצים הם גם אשפה. כאשר אתם בפלאייה, אספו חלקי אשפה קטנים אלו למיכלים או שקיות שאתם נושאים עמכם וזרקו אותם לאשפה כשאתם חוזרים למחנה שלכם.

 

אל תשפכו מים אפורים על הפלאייה

הנוהל לגבי מים אפורים הוא פשוט - אנחנו לא שופכים אותם על הקרקע. קראו כאן על שיטות לטיפול במים אפורים.

 

אל תשפכו שאריות דלק על הפלאייה

זה רעיל! אתם לא הייתם עושים את זה בחצר האחורית שלכם, אז אל תעשו את זה פה.

 

מזערו את סכנות האש

המדבר שלנו רגיש לצלקות אש ומדורות. הימנעו מצלקות שריפה בכך שלא תדליקו מדורה ישירות על הקרקע. וודאו כי הקרקע עליה שרפתם נוקתה מכל הגחלים וחלקים אחרים שלא נשרפו – אספו הכול ופנו הכול.

 

מזערו צלקות קרקע

אל תחפרו ללא צורך וכן אל תבנו תוך שימוש בחול. בסוף האירוע כסו בורות שחפרתם בעבור יתדות.

 

קבלו את חיות הבר בכבוד

אל תטרידו את חיות הבר. אנחנו אורחים שלהם בביתם. נא להתנהג בהתאם!!! זכרו, מידברן אינו מקום לכלבים או לחיות מחמד אחרות. חל איסור על הכנסתם.

האם אני צריך לקחת את האשפה שלי כל הדרך הביתה?

כלל וכלל לא! ישנם מספר מתקני איסוף אשפה ומתקני מחזור באזור שטח המועצה. בדקו את מיקומם לפני הגעתכם לאירוע, ותכננו בצורה כזו שבעת יציאתכם מהאירוע ובדרככם הביתה תטמינו את האשפה שלכם במוקד בו בחרתם. רשימת המתקנים תפורסם לקראת האירוע.

 

למה אי אפשר להשליך אשפה בשירותים?

חל איסור להשליך לשירותים הכימיים דברים שאינם נייר טואלט ו/או פסולת גוף. השלכת אשפה בשירותים מפריעה ומשבשת את ניקיון השירותים במהלך האירוע.

 

האם אני יכול לבשל על מדורה?

מדורות על גבי הקרקע  אסורות במידברן, וזה טוב, כי הן שוחקות את הקרקע ומצלקות אותה. בסביבות שבריריות כגון מדבריות, אש משאירה צלקות לשנים רבות.

 

האם אני יכול לשרוף את האשפה שלי?

אתם יכולים לשרוף את הפריטים אשר עשויים מנייר וששריפתם אינה משחררת חומרים וגזים רעילים. את השריפה תוכלו לעשות רק באזורים המוקצים לטובת העניין. אזורים אלה מצוינים על מפת הפלאייה שתקבלו בכניסה לאירוע.