חברים וחברות יקרים

עם ההחלטה על דחיית אירוע מידברן מיוני והתפטרות המנכ"לית אנחנו מרגישים שצריך לייצר תהליכי למידה עמוקים על מנת לבחון כיצד מתקדמים. בנקודה זאת המטרה שעומדת לנגד עינינו היא ליצור חיבור והבראה לצוות ולחברי הקהילה, על מנת לאפשר את המשכיות והתפתחות תרבות מידברן, ועל מנת להמשיך וליצור מרחבים שמעוררים השראה והשתתפות. זאת לצד ראייה של הסיטואציה כהזדמנות ומרחב לאפשרויות חדשות, כאלה ששוברות לנו את המוכר והידוע, כאלה שמציבות שאלות ולא רק סימני קריאה.

זו היא תקופה של שינוי ואנחנו חשים כי שיח תרבותי וקהילתי הוא הדבר שכרגע בוער בכולנו, יחד עם רצון ליצירה של אירוע שיאסוף אותנו לשרוף יחד.

תפקידנו היום ליצור המשכיות, תרבותית, ניהולית תקציבית, ארגונית וקהילתית, ולהעניק את הכלים והכיוון על מנת להמשיך ולהתפתח.

 

אמל"ק לתהליכים:

-צמצומים וקיצוצים בהוצאות העמותה

-הגדרת הובלה זמנית לארגון

-בחינת היתכנות לאירוע באוקטובר

-בחינת היתכנות לשנת 2019 ללא אירוע ויצירת ארוע בשנת 2020

-הובלת אירוע פריקומרשן

-המשך תהליך חיפוש שטח

-פיתוח משאבים

-ביקורת עומק

 

אנו מפרטים כאן את ההחלטות ואת התהליכים העומדים על הפרק:

 

  • הגדרת הובלה זמנית לארגון – עם התפטרותה של טל הבנו כי נכון למנות ממלא מקום לתפקיד המנכ"ל, על מנת לקחת נשימה ולאפשר לכולנו לדייק את תהליך בחירת המנכ"ל, ולבנות תכנית עבודה סדורה ותקציב שיתמוך בה, ובזמן זה לפעול ולקדם את התהליכים והמטרות שנפרט בהמשך.

בהמשך לשיחות עם צוות ההנהלה הסכימה קאבירה, שמובילה כבר היום את מחלקות התוכן להוביל את צוות ההנהלה, מינויה כמנכ"לית זמנית יובא לאישור באסיפה הקרובה, והוגדר לתקופה שלא תעלה על חצי שנה. בתקופה זו הועד וההנהלה מתחייבים למנות מנכל"ית באופן מוסדר. לקאבירה ניסיון ניהולי רב, והיא יחד עם שאר חברי ההנהלה הציגו גישה של הובלה ולקיחת אחריות משותפת, של שיח ועבודת צוות כשהמטרה היא להבריא את הארגון ולשמור עליו עד שיעבור לידיים הנאמנות הבאות.

הועד שואף להעניק לה ולצוות ליווי מקצועי לבניית תהליכי עבודה אלה על ידי יועץ ארגוני במטרה להעניק כלים להצלחה.

  • צמצומים וקיצוצים בהוצאות העמותה – כבר ביום שלישי שעבר ישבנו ההנהלה והוועד ובחנו את האפשרויות השונות, במטרה לייצר קיצוץ משמעותי מוקדם ככל האפשר, באופן שיחסוך בהוצאות ועם זאת יאפשר להמשיך ולפעול להגשמת חזון ומטרות העמותה. עלו מספר תרחישים ונבנתה תכנית קיצוצים הדרגתית, מדרגה ראשונה כבר יוצאת לדרך ועם התקדמות הלמידה לתרחישים השונים יוחלט על המשך הדרך.

  • תכנית עבודה לשנת 2019 – בהמשך לסבב המפגשים שנערכו עם חברי העמותה, מובילי מחלקות, ומפגש הקהילה הפתוח שנערכו, נקדיש את החודש הקרוב לבחינה משותפת של התרחישים האפשריים, מעבר לבחינה התקציבית והאופרטיבית. התהליך יכלול מפגשים עם מובילי המחלקות והמתנדבים, שיחות מול מובילי מחנות ואמנים ומפגש אסיפה מורחב. הקולות שעלו מכל המפגשים שהתקיימו עד כה הביאו אותנו לחשיבה על מס' תרחישים אפשריים לשנת 2019, כאשר המנעד הוא מהדממה ושנה ללא אירוע מרכזי ועד לקיום אירוע מרכזי ואירועי קהילה נוספים. בימים הקרובים תכין ההנהלה תכנית עבודה מגובה בתקציב לכל אחד מהתרחישים על מנת שנוכל להגיע להחלטה מושכלת.

  • בחינת היתכנות לשנת 2019 ללא אירוע – שנה ללא אירוע מרכזי היא אתגר גדול. מחד זה יאפשר לנו להעמיק בנושא התרבות, איזה מרחב אנחנו מבקשים ליצור, לצד שימור המוכר והידוע נפתחת כאן הזדמנות למחשבה יצירתית בנושא מרחבים מעוררי השראה, כאלה שיאפשרו את ההעמקה לה אנו מייחלים. יחד עם זאת עלינו לקחת בחשבון תמיכה ושימור העמותה, שעובדיה ומתנדביה לא רק פועלים על מנת לקדם ולקיים את האירוע אלא מעניקים ליווי שנתי למאות ואלפי חברי קהילה, מחנות, אמנים, מתנדבים הקיימים את התרבות ואת היצירה לאורך השנה.

  • בחינת היתכנות לאירוע באוקטובר – במפגשים השונים עלה קול ברור כי האירוע המרכזי הוא המגדלור, המחולל והתוצר של התרבות. על מנת להצליח ולקיים את אירוע מידברן באוקטובר יש לפנינו עבודה רבה-החל מתהליך אישור סופי של שטח, דרך למידת תנאי השטח, המשמעות של לערוך אירוע גדול לאחר הקיץ והחגים, ובניית מובילי מחלקות וצוותים חדשים. לצד זה, הסתכלות סביב ובחינה האם אנו מוכנים לפתוח בריצת מרתון נוספת או שצריך לעצור רגע ולקחת אוויר.

  • אירוע פריקומפרשן / אירוע סופש או אירוע של 12 שעות – יצירת מוקד להתכנסות וחגיגה, אירוע שיאפשר לכל האנרגיה והיצירה להתבטא. אירוע שיאפשר להמשיך את חיפוש הדרך של שנת 2019, מבחינה תקציבית, אופרטיבית ותרבותית. אירועים קצרים הם מרחב להתנסות וליצירתיות, ואפשרות נוספת להכליל ולאפשר למשתתפים חדשים להכיר את מידברן ולהתאהב בה.

  • המשך תהליך חיפוש שטח – כולנו הבנו את האתגר במציאת בית לעיר מידברן. אנחנו מבינים יותר מתמיד שמידברן זקוקה לבית, קבוע ולא ארעי, כזה שיחבק אותנו ויאהב את הנוכחות שלנו בו לאורך זמן. לצורך זה  יוגדר וייושם תהליך ברור ואסטרטגי למציאת השטח הנכון ואישורו.

  • גיוס כספים ומשאבים – אחת המטרות שלנו בשבועות הקרובים היא לפתח את כל תחום גיוס הכספים והמשאבים ולייצר הכנסה ממקורות נוספים. הפעילות תהיה גם על ידי מינוף גיוס מקרנות פילנטרופיות, דרך אגודת הידידים ודרך ערוצים נוספים.

  • ביקורת עומק- המשך תהליך ליווי הביקורת מול רשם העמותות.

 

זוהי תקופה מאתגרת לכולנו, תקופה שמלמדת אותנו סבלנות וסובלנות. אנחנו לומדים את המרווח שבנשימה, זו לא ריצת ספרינט לפתרונות מיידיים, אנחנו באמת מבקשים להבין מה נכון, בראייה רחבה שמסתכלת על טובת ורצון הקהילה, העמותה וכל הגורמים הקשורים.
ואנחנו רוצים להזמין את כולם, להיות חלק, להשתתף בתהליכים, לעשות את הדרך כגוף אחד, שגם אם הוא לעיתים חלוק בדעותיו, הוא עדיין נע יחד קדימה.