עמותת מידברן היא עמותה שפועלת באחריות ובמקצועיות אל מול כל הממשקים מולם אנחנו עובדים .
בשנים האחרונות לכל אתגר, נמצא פיתרון בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות והגורמים הרלוונטיים. פיתחנו מערכת יחסים עם המשטרה, עם כיבוי אש וגם עם צוותי המועצה ברמת נגב וגורמים נוספים – כל אלה למדו לסמוך עלינו ואנחנו נמצאים איתם בקשר רציף ומקצועי.
לאחר דחיית אירוע מידברן מיוני 2019, יצאו כתבות אשר מספרות את סיפור חיפוש השטח לאירוע מידברן ואת האתגר במציאת שטח כזה לאירוע השנה.
ערן דורון, ראש מועצת רמת נגב, התגייס ואיתר לנו שטח אשר נמצא בתחום המועצה, שטח המיועד לחקלאות שכרגע שייך לרשות מקרקעי ישראל.
בעבר התקיימו בשטח הזה גידולים חקלאיים וכרגע יש מס' ישובים בשטח המועצה אשר מבקשים לקבל אותו מהמינהל ולחדש בו פעילות חקלאית ולכן הוא פנוי. מדובר בפתרון זמני עד למציאת שטח קבע לשנים הבאות.
מתוקף כך, וכיוון שאנחנו מעונינים להחזיר את השטח כפי שקיבלנו אותו, המצאנו עבור ראש המועצה חוות דעת מקצועית אשר תאפשר לאחר האירוע במידת הצורך להשמיש את השטח לגידולים חקלאיים – לפי ייעוד השטח במנהל. איתרנו יועץ קרקעות מוכר בתחום, והוא העביר חוות דעת אשר נותנת למידברן הנחיות כיצד ניתן לשמר את האדמה לצורך גידולים עתידיים ובכלל לשמר את הקרקע.
על מנת לייצר שכנות טובה ומערכת יחסים באזור השטח החדש, נפגשנו עם נציגים מהישוב הסמוך וכן עם בעלי חוות עוף החול שממוקמת בסמוך, במרחק של כ2 ק"מ מהשטח.
לאחר סיור בחווה, בעלי החווה הביעו בפנינו התנגדות לקיום האירוע בשטח. החווה מגדלת ומייצאת דגי נוי, בשיחה איתם הם סיפרו לנו על האופן שבו מגיבים הדגים לאימוני צה"ל שמתקיימים באזור, בומים על קוליים וירי מרגמות הביעו דאגה כנה מהאופן שבו הדגים יגיבו לאירוע מתמשך של 6 ימים.
זה המקום לציין שבשנים האחרונות, אירוע מידברן התקיים בשטח "הכוכב" השייך לקיבוץ שדה בוקר וסמוך למדרשת בן גוריון. המבנה הטופוגרפי של שטח הכוכב (עמק), יצר זרימת סאונד מהפלאיה אל המדרשה למרות המרחק. בשנה עברה במהלך האירוע ויחד עם ועדת הסאונד של מידברן הצלחנו לאזן את הסאונד הזולג מהעיר ולהביא למצב שלא היתה הפרעה לתושבי המדרשה.
למרות זאת, יש קומץ של מתנגדים אקטיביים במדרשה אשר מבקשים שאירוע מידברן לא יקרה יותר בשטח המועצה בכלל אף על פי שהאירוע מייצר תנועה ומינוף תיירותי, תרבותי וכלכלי לאזור.
ההתנגדות הזו הגיעה גם לבעלי חוות עוף החול אשר חוששים למפעל חייהם. מאחר ולמידברן אין שום רצון לפגוע במפעל חיים של אף אחד, ומתוך גילוי אחריות שהינו חלק מהאופן שבו אנחנו פועלים מאז ומתמיד בניהול אתגרים, למדנו את הנושא לעומק.
מידברן הוא אירוע בינלאומי בסדר גודל שונה מהרגיל, וככזה הוא חושף אותנו לאין סוף אתגרים שמאפשרים לנו ללמוד כל יום משהו חדש. אז הפעם אנחנו בהתמחות דגים
התייעצנו עם ביולוגים ימיים ומומחי דגים (איכטולוגים שמם – הידעתם?) ולמדנו שיש מצבים שדגים אכן נכנסים לסטרס בעקבות בסים המייצרים תנודות מים חזקות ובעוצמות גבוהות גם קופצים מהמיכל/בריכה.
אז כדי לוודא אם עלול להגרם נזק לחווה, שינענו מערכות הגברה אימתנית למדבר והרמנו ניסוי סאונד בשטח, שכרנו מומחה אקוסטי מוכר ומומלץ בתחומו המשמש גם כעד מומחה לאקוסטיקה וסאונד בבתי משפט.
שכרנו מערכת מהמערכות הגדולות והמקצועיות יותר שמגיעות למידברן ועשינו מדידות. את המערכת הצבנו במרכז הפלאיה, כדי לדמות את המצב לחומרה.
בנוסף החלטנו להפעיל את המערכת במקסימום היכולת, בעוצמות שלא מופעלות במידברן, שוב כדי למדוד בחומרה. ועדיין מדדי עוצמת הרעש בפעילות צבאית באש חיה גבוהים עשרות מונים מתוצאות המדידות אשר ביצענו בשטח.
את המדידות ביצענו פעם אחת בשעה שבה הרוח נעה ממערב למזרח, כלומר מהפלאיה לכיוון החווה. ופעם שניה כשנמדדו רוחות מאוד חלשות בשטח (בערב יורדת הרוח ומשנה כיוון). מדדנו במקביל בקדמת המערכת, בחלק האחורי של המערכת, בחווה וכן בכפר רתמים שנמצא במרחק של כ 3.5 ק"מ מהפלאיה.
בעלי החווה לא איפשרו לנו להיכנס למדידות בתוך החווה ולכן הדגימות היו ליד הכניסה.
עוצמות הסאונד שנמדדו היו זניחות גם לאחר שהמומחה ביצע שקלול של כ 11מערכות זהות שפועלות במקביל בשטח.
נקודה נוספת שלא נלקחה בחשבון והיא משמעותית, היא שמיכלי הגידול נמצאים בתוך מבנים מקורים, מעין חממות, ומתוחזקים עם מערכות שמייצרות רעשים מסויימים ולכן היה יעיל יותר לערוך את המדידות בחווה מה שלא התאפשר לנו. בכל מקרה חוות הדעת לא לוקחת בחשבון את הרעשים בחוות הגידול אשר למעשה מנטרלים חלק מרעשי החוץ.
מבחינתנו לאחר שקיבלנו את חוות הדעת אנחנו שקטים לדעת שאנחנו לא פוגעים בדגים בעצם קיום האירוע בשטח.
בנוגע לאבק המדבר שהאירוע מעלה – עוד נקודה אשר מעלים תושבי האזור, כוונתנו להקים השנה את העיר מידברן בחודש אוקטובר – לפני עונת החורף ואנחנו מקווים לגשמי ברכה שיורידו במהרה את אבק המדבר. תמהיל הקרקע באיזור הזה שונה, יותר דיונות ופחות אדמת לס ולכן צפוי לפי דעת מומחים משמעותית פחות אבק. בכל מקרה אנחנו מבצעים באמצעות טרקטור הרטבות מידי יום בשטח בזמן האירוע כדי לנטרל כמה שאפשר את האבק ועובדים יחד בנושא עם יועץ סביבתי המלווה את האירוע.
אנחנו קהילה אחראית.
מעבר ל 10 העקרונות שהם הערכים שמובילים את הקהילה שלנו, צלחנו את כל האתגרים בשנים האחרונות בזכות העובדה שאנחנו קשובים ואחראיים. כל טענה שעלתה, נבדקה, נלמדה וקיבלה מענה.
ועם זאת, אנחנו אירוע גדול, וכל אירוע בסדר גודל כזה הוא משמעותי ומייצר נוכחות באזור בו הוא מתקיים.
כל אירוע בסדר גודל שכזה המוביל להתפתחות תיירותית תרבותית ומהווה מנוע צמיחה כלכלי מביא תיירים מהעולם לנגב מייצר מטבעו אי נוחות זמנית לחלק מהתושבים בסביבה המדברית.
אנחנו נישאר קשובים ונשמח לענות על כל שאלה בנושא.
אירוע מידברן הוא לא עוד פסטיבל, זהו אירוע שאני אישית מאמינה שהופך את האנשים שמגיעים אליו לאנשים טובים יותר, הוא מגרה את היצירתיות והיצר שבתוכנו, הוא מעורר אותנו לחיות חיים מלאים, מזכיר לנו את עצמנו. עבורי זה אירוע שהינו משמעותי עבור החברה שאנחנו חיים בה, בכל מקום בעולם ובטח באזור שלנו. יש לקיום האירוע ערך מוסף שאי אפשר להתעלם ממנו, ואנחנו נעשה הכל כדי שהוא ימשיך ויקרה, זאת בלי להקל ראש בכל האמור מעלה.
🙏♥️קאבירה