רוצים להקים מחנה? יש לכם רעיון או חלום?

חשוב שתדעו – הקמת מחנה נושא אינה מטלה פשוטה, היא דורשת מחויבות והתמודדות עם אתגרים, אך במקביל, היא מספקת מאוד.

"העבודה בקהילה הקטנה הזאת, שהיא חלק ממנדלת הקהילות המוחלטות שצצות להן, היא הדבר הכי מפרך (ולא מתגמל כלכלית) והכי מסב אושר שנתקלתי בו בחיי. אני מרגיש שבשנתיים האחרונות החל אצלי באופן אישי תהליך של צמיחה בעיקר בתחום של התנהלות בתוך חברה ויזמות של פרויקטים משותפים." ר. צבר – מחנה פויקמפ

מחנות מקבלים מיקום מובטח בעיר ולכן חייבים לעמוד במספר תנאים:

 • המחנה יהיה אינטראקטיבי, מזמין ובעל תוכן ישים.
 • המחנה ייצר אווירה ונוכחות ויזואלית.
 • המחנה יעמוד בתנאי הרישוי (גז, חשמל, בטיחות ועוד).
 • המחנה יקיים את עשרת העקרונות. במיוחד לא משאירים עקבות – כל מה שמחנה מביא הוא חייב להוציא החוצה.
 • המחנה יסתמך על עצמו וידאג לכל צרכיו.

חיבור לעשרת העקרונות

קהילת מידברן מושתתת על עשרת העקרונות. ללא עקרונות אלו האירוע לא יהיה אותו דבר, כשמחנות הנושא הם אחד מערוצי התקשורת העיקריים עם הקהילה. אנו מצפים ממנהלי מחנות שיעזרו בהנחלת עשרת העקרונות לחברי המחנה שלהם, וזאת במטרה לייצר התנהלות שמכבדת את העקרונות במהלך האירוע ולאורך השנה באירועי הקהילה.

השתתפות

אירוע מידברן מושתת על מתנדבים. רוב משתתפי האירוע הם חברים במחנות. על מנת לקיים את האירוע ומבלי לשחוק את הגרעין המתנדב מבין חברי הקהילה נדרשת הרתמות של מנהלי מחנות הנושא בעידוד חברי המחנה להתנדב בתפקידי הפקה, לקחת משמרת, להצטרף למחלקות השונות ולעזור לנו לקיים אירוע ללא תקלות שבו כל המשתתפים נהנים.

after life

תהליך רישום והפעלת מחנה נושא

תהליך רישום והפעלת מחנה נושא כולל מספר שלבים:

 1. הרשמה באתר האינטרנט של מידברן. בשלב זה תידרשו לספק את כל הפרטים הידועים לכם על המחנה שאתם מעוניינים להקים. 
 2. מחלקת מחנות נושא תיצור עמכם קשר ותעביר לכם מידע חשוב הכולל הוראות בטיחות, מידע לוגיסטי ועוד. בשלב זה תפקידכם לשקף את הצרכים שלכם מול מחלקת מחנות נושא.
 3. העברת מידע לתוכנייה – בכניסה לעיר מחולקת תוכנייה הכוללת את מגוון הפעילויות המתרחשות בעיר. עליכם להעביר באופן מרוכז את כל הפעילויות המתוכננות שלכם בכדי שיופיעו בתוכנייה.
 4. תכנון העיר – צוות תכנון העיר ישבץ אתכם במפת העיר בהתאם לצרכים שלכם ועל-פי המידע שהעברתם למחלקת מחנות נושא.
 5. אישורי בטיחות – תוכניות הבנייה וההקמה של המחנה יועברו לאישור מחלקת בטיחות ועליכם לפעול על-פי הנחיותיהם.
 6. הגעה לשטח והקמה – מחנות נושא מקבלים אישור להגיע לפני פתיחת האירוע, על מנת שיוכלו להפעיל את המחנה החל מהיום הראשון של האירוע.
 7. פעילות המחנה בזמן האירוע.
 8. בסיום האירוע, פינוי השטח וניקוי השטח. מחנות צריכים להשאיר את השטח כמו שהם קיבלו אותו ואף נקי יותר בהתאם לעקרון "לא משאירים עקבות".
 9. נתראה באירוע הבא!
צילום: דנה מנקר

דברים שחשוב לדעת

חשל"ש והסתמכות עצמית מוחלטת

 • כל צורכי המחנה חייבים להילקח בחשבון באופן יסודי במטרה להפוך את המחנה שלכם לאזור אוטונומי לחלוטין, כולל ציוד חשמל, מים, מבנים ארעיים, הצללה וכל דבר אחר שהחלטתם ליצור.
 • על המחנה להיות ערוך לשנע את כל מה שהובא פנימה – גם החוצה בסיום האירוע.
 • על המחנה להיות ערוך ומתוכנן לא להשאיר עקבות לאחר סיום האירוע. זהו עיקרון חשוב מאין כמוהו – אמצו אותו.

צפו בוידאו כדי להבין קצת יותר איך עקרון "לא משאירים עקבות" נאכף בברנינג מן ואירועי ברן בכלל

לוגיסטיקה למחנות נושא:

הקמת מחנה היא תהליך מורכב! כדי לוודא שאינכם מתישים את עצמכם עוד לפני שהאירוע התחיל, נסו לעקוב אחרי מספר נושאים חשובים שיסייעו בתהליך ההקמה:

 • גייסו צוות מוביל למחנה אשר יחלוק אתכם בנטל. נסו לחלק אחריות בין חברי הצוות המוביל, דבר שיקל עליכם משמעותית בהמשך הדרך. איישו מוקדם ככל הניתן תפקידים כמו: מים, חשמל, שינוע, אחראי חשל"ש, מטבח, גיוס אנשים, תקציב ועוד.
 • קבעו גודל מקסימלי למחנה – גודל אשר גם יאפשר לכם להקים, לנהל ולתפעל את המחנה כפי שתמיד חלמתם.
 • החליטו על נושא למחנה. זכרו – אין צורך להתפזר ולנסות לעשות הכל (מסיבות ובריכת כדורים, בשילוב עם אקרו-יוגה וגם סרטי בורקס וקפה פריזאי שנקלה במקום!). במקום זה, עדיף לבצע כהלכה מספר מצומצם של פעילויות או תכנים רלוונטיים. קבעו תקציב למחנה ונסו לעמוד בו ככל הניתן! השאירו לפחות 15% מהתקציב לבלת"ם (ועדיף אפילו 20% – מניסיון!)
 • דאגו לגבש את חברי המחנה! מפגשי היכרות, ימי בנייה ויצירה הם דרך נפלאה לגלות את האנשים שייקחו אתכם חלק בהקמת הבית שלכם בעיר הזמנית.
 • בנו תכנית מחנה מפורטת – חשבו מראש על כמות הציוד שתצטרכו בכדי להקים את המחנה (כגון ציליות, בזנטים, חבלים ועוד) ודאגו להשיג את הציוד מבעוד מועד.
 • אל תשכחו לדאוג לשינוע פנימה (הובלה) – אך גם החוצה! כל מה שמגיע אתכם אמור גם לצאת אתכם מהעיר, כולל חשל״ש.
 • הצטרפו אל "המגדלור" – המאיץ למחנות. המגדלור נפגש מס' פעמים במהלך השנה ומעביר הדרכות בנושאים שונים – החל מניהול תקציב דרך בנית מטבח והרמת ציליות ועד חשל"ש.
בועות סבון במחנה נושא מידברן 2016
צילום: אלעד מלכה

תכנייה

מחנות הנושא מפורסמים בעלון האירוע ועל כן על מנהל המחנה וחבריו להמציא תוכן כתוב אותו תתבקשו לספק להפקה. מחנות נושא שמספקים תוכן כתוב טרום האירוע זוכים למבקרים רבים מכאלו שלא עשו זאת.

אל תהיו עצלנים.

מיקום בעיר

המיקום של מחנות הנושא נקבע מראש על-ידי מחלקת מיקום על סמך סוג המחנה (רועש / שקט / מתאים לילדים / ועוד), גודל המחנה וצרכי העיר בכלליות. לכן, עד כחודש לפני האירוע אתם נדרשים להחליט על אופי המחנה, כמה חברים במחנה ומה הפעילויות שאתם מתכננים לעשות.

שטח ציבורי

כנוהג, כל מחנה נושא מחויב בהקצאת מינימום 25% משטחו לטובת הפקת תוכן ציבורי, על כן, אם שטח המחנה אותו אתם בונים בנוי על שטח של 100 מ”ר אזי 25 מ”ר יוקצו לתוכן ציבורי. רוב מחנות הנושא מקצים עד ל- 70% משטחם לטובת תוכן ציבורי. זוהי כל מהותו של מחנה הנושא.

ילדים במידברן

מספר הילדים שמבקרים באירועי מידברן ממשיך לגדול. מחנות שאינם ראויים לכניסתם של ילדים צריכים לציין זאת בכתב ועל ידי שילוט.

כחלק מתכנון העיר הזמנית יוקצה אזור למשפחות עם ילדים או כאלו שלא מעוניינים לשהות בשטחים בעלי אופי שלא מתאים לילדים, האזור הנ”ל ימוקם באזור שקט ומרכזי. אנו מעודדים את המשפחות לחלוק מידע ולאגד רעיונות וליצור מחנות נושא גדולים בקונספט המותאם לילדים.

חשמל וגנרטורים

מחנות נושא לרוב מתארגנים על הזמנת חשמל בסיסי על-ידי שיתופי פעולה מראש, בכדי ליהנות מאספקת חשמל בחלק משעות היום והלילה. מידע בנושא יינתן לפני כל אירוע לפי תקנות הרישוי של אותו אירוע.

בעלי חיים

בעלי חיים אינם מורשים במידברן!!! אל תגיעו לשער האירוע עם בעל חיים כלשהו כי אז תתבקשו להסתובב ולהחזיר אותו/ה הביתה….

איך נרשמים ומה עושים אחרי ההרשמה?

שימו לב לעדכונים עבור מידברן 2017:
• שם המחנה הוא מחייב! אנא חשבו היטב על שם המחנה. לאחר רישום המחנה, לא ניתן יהיה לשנות את שמו.
• השנה חל איסור על בריכות אידוי כפתרון למים אפורים. פתרון זה הוכיח עצמו כלא יעיל באקלים המדברי, ולכן לא יותרו בריכות אידי למחנות – אנא בצעו היערכות בהתאם לטיפול במים האפורים.
• ההרשמה למחנות נושא תיסגר בתאריך ה-1 בפברואר 2017!
• גודל המחנה המינימלי הנו 17 אנשים. גודל זה נועד להבטיח שמחנות יוכלו לתפקד ולמלא את חלקם בהבאת תוכן אל העיר הזמנית שתוקם.
• אנא דאגו להירשם לרשימת התפוצה של מחנות הנושא כדי לוודא שתקבלו את כל העדכונים מצוות מחנות הנושא בזמן – לחצו כאן להרשמה.
• לקראת מידברן 2017, מחלקת מחנות נושא מעוניינת להכיר אתכם אישית. לכל מחנה (מנהל או צוות מוביל) תקבע פגישה עם חבר מצוות המחלקה. נתראה בקרוב 🙂

לטופס ההרשמה למחנות נושא לחצו כאן.

שימו לב – התאריך האחרון להרשמה הוא ה-1 בפברואר 2017.

אנו ממליצים לקרוא את דף השאלות למנהל המחנה ולמלא את כל המידע הדרוש. את כל המידע שאנחנו צריכים נבקש מכם ישירות בדוא"ל (הקפידו למלא דוא"ל עדכני ונגיש).

בנוסף, יש לנו קבוצת פייסבוק של מנהלי מחנות נושא עם המון מידע ואנשים טובים שישמחו לעזור לכם.

צילום: אייל לבקוביץ'