הקהילה

קהילת מידברן החלה את דרכה בספטמבר 2011, כאשר קבוצה של ברנרים חזרו מאירוע הברנינג מן של אותה השנה והחליטו להקים קהילה ישראלית אשר תשמר את רוח האירוע כאן בישראל. הם נפגשו באופן תדיר בכדי לדון בבניית קהילה וביצירת דרך חיים בהשראת הברנינג מן. הקהילה ארגנה ערבי קונספט שמשכו אליהם ברנרים ועוד מתעניינים שנדלקו על העניין. במקביל החלו חברי הקהילה לארגן אירועים פרטיים כגון ארוחה, טיול או סתם יציאה לפאב והחלו לדבר על הפקת אירוע קהילתי גדול.

האירוע הגדול הראשון של הקהילה – ה”מאמא ברן”, התקיים בסוף השבוע של ה- 7-9 באפריל 2012 בחוף הבונים. באירוע השתתפו כ- 600 משתתפים. האירוע ה”לא מאורגן” המאורגן הראשון של הקהילה היה ה"אוקטוברן", אשר התקיים ב- 4-7 באוקטובר 2012 בחוף הבונים. זה היה האירוע הראשון שבו היה תכנון לוגיסטי, תכנון עירוני והוקמו מחנות נושא. באירוע השתתפו כ- 1400-1800 משתתפים והוא הוגדר על ידי העיתונות המקומית כאירוע מהפכני.

בתחילת שנת 2013 הוכרה הקהילה בישראל על ידי הארגון העולמי כקהילה איזורית רישמית ושמה "מידברן". באותה השנה הוזמנה הקהילה לבנות מיצג אומנות באירוע הברנינג מן בנוואדה, ארצות הברית. עשרות מתנדבים נרתמו להשתתף בבניית "יד ההשראה", הפרויקט הקהילתי הראשון מעבר לים, שכמובן היה לשם דבר.

בשנת 2014 הפיקה הקהילה בהצלחה רבה את אירוע המידברן הראשון בו לקחו חלק כ- 3000 משתתפים. האירוע זכה לסיקור נרחב בתקשורת ועורר הדים בקרב קהילת הברנרים העולמית. באירוע הברנינג מן של אותה השנה הוגדר מידברן כ"דבר הגדול הבא" אחרי ברנינג מן בעיתון העיר. בעקבות האירוע גדלה הקהילה וכמעט והכפילה את עצמה.

למידע נוסף על הקהילה בקרו בעמוד מידברן באתר מידבריין.

איפה אפשר למצוא אותנו?

העיר מידברן

שיאה של הפעילות השנתית של הקהילה, הוא אירוע האמנות הגדול בישראל תחת כיפת השמים. למשך שבוע, אחת לשנה, מוקמת עיר זמנית בנגב, שבה כמעט הכל נוצר אך ורק בידי תושביה. האירוע מאורגן כולו בידי מתנדבים חברי הקהילה, כשכל משתתף תורם את חלקו, ומתבסס על עשרה עקרונות. מקור השם מידברן בצירוף המילים מדבר ושריפה ("Burn").

האירוע הינו הגרסה המקומית לאירוע Burning Man הנערך מדי שנה במדבר הסלע השחור שבצפון מדינת נבדה שבארצות הברית, ונחשב לשלישי בגודלו כיום בעולם מבחינת היקף משתתפים  -אחרי האירוע בנוואדה וה-Africa Burn בדרום אפריקה, שאליו מגיעים 10,000 אנשים)

האירוע מהווה את שיאה של פעילות קהילתית המתקיימת לאורך כל השנה ומאורגן כולו בידי מתנדבים חברי הקהילה כך שכל משתתף תורם את חלקו. ייחודו של האירוע הוא שאין בו מבקרים או צופים, אלא רק משתתפים. כל תוכנו של האירוע נקבע על ידי  המשתתפים אשר יוצרים אותו. מחנות נושא מוקמים ובהם כמו בכל עיר – רחובות, כיכרות, בתי קפה, בארים, מתחמי הרצאות, סדנאות, שירותים דוגמת מחנה מספרה וסלון יופי, מחנה לתיקוני חפצים, קרקס, ספריה, תחנת רדיו ועוד…

אמני הקהילה מרצפים את אדמת המדבר במיצגי ענק אינטראקטיביים – הנוצרים על ידי קבוצות אמנים ומתנדבים הפועלים יחד במשך חודשים ויוצרים מעין קהילות אמנות אד הוק. בלילה מתעורר המדבר לחיים והופך לתצוגה של אור, צבע, אש ומוזיקה. המשתתפים מתלבשים בבגדים ססגוניים אשר הוכנו במיוחד לאירוע חודשים מראש, מבקרים במיצגי האמנות שמוארים באורות ססגוניים ומטיילים בעיר. האמנות הברנרית מבשרת את עידן היצירה הקולקטיבית. אמנות הנוצרת על ידי קבוצות היוצרות קהילות. היצירה האמנותית היא מתנת היוצרים לקהילה ונעשית בעבודת צוות רב-תחומית המזמינה כל בעל מומחיות להביע את עצמו באמצעות אמנותו.

אירוע מידברן הראשון נערך ב-3-7 ביוני 2014 והשתתפו בו 2,846 משתתפים ברמת ציפורים, בסמוך למדרשת שדה בוקר. שנה לאחר מכן, מידברן עבר לשטח הנקרא "הכוכב" בצומת הנחלים שקמה- בשור – בוקר, , התקיים ב-20 עד 24 במאי והשתתפו בו 6,800 אנשים. אירוע מידברן 2016 התקיים ב-8 עד 12 ביוני והשתתפו בו למעלה מ-8,500 אנשים. אירוע מידברן 2017 התקיים ב-28 למאי עד 2 ביוני  והשתתפו בו כ-10,500 משתתפים.

 

 

אירוע הברנינג-מן

Burning Man או האיש הבוער הוא אירוע שנתי שאורכו שבוע המתקיים בעיר הסלע השחור שבמדבר הסלע השחור בנוואדה שבארצות הברית. כל ניסיון להסביר מהו האירוע הוא בלתי אפשרי עד שחווים אותו. עשרות אלפי משתתפים נאספים במדבר שבו תנאי המחיה מהקשים בחצי הכדור הצפוני ומקימים עיר זמנית שבה מתקיים האירוע המטורף, ההזוי, הכאוטי אך מסודר הגדול ביותר בעולם. בסוף האירוע נעלמת העיר לחלוטין כאילו האירוע לא התקיים בה מעולם. האירוע מוגדר כניסוי קהילתי, אמנות, ביטוי-עצמי מוחלט והסתמכות עצמית מוחלטת ומסתמך על עשרת העקרונות שגובשו במהלך השנים.

הכל התחיל ביום הארוך בשנה של קיץ 1986, כאשר 20 משתתפים נפגשו בחוף בייקר בסן פרנסיסקו ושרפו דמות איש מעץ כפעולה ספונטנית של ביטוי-עצמי מוחלט. כך גם קיבל האירוע את שמו. מאז גדל האירוע וכמעט הכפיל את משתתפיו מדי שנה. לאחר 5 שנים הועבר האירוע למדבר הסלע השחור בנוואדה ומאז הוא מתקיים שם.

ייחודו של האירוע הוא שאין בו מבקרים או צופים אלא משתתפים. כל תוכנו של האירוע נקבע בידי המשתתפים אשר יוצרים אותו. מחנות נושא מוקמים ובהם בארים, מועדונים, מתחמי הרצאות וסתם זולות. אומנים מרצפים את אדמת המדבר במיצגי ענק אינטראקטיביים. בלילה מתעורר המדבר לחיים והופך לתצוגה של אור, צבע, אש ומוזיקה. המשתתפים מתלבשים בבגדים ססגוניים אשר הוכנו במיוחד לאירוע חודשים מראש, רוכבים על אופניים מקושטים בתאורה צבעונית, רכבים מעוטרים הנושאים בליינים לעומק המדבר, מיצגי אמנות אינטראקטיביים המוארים באורות ססגוניים ומסיבות הנמשכות אל תוך השעות הקטנות של הלילה.

לקריאה נוספת בקרו בעמוד ברנינג מן במידבריין.