אירוע מידברן יתקיים בתאריכים 14-19 במאי 2018 בדרום הארץ.

עמותת מידברן שמה לעצמה למטרה להבטיח אירוע עשיר באמנות ייחודית ורב תחומית ועל כן פועלת להנעת האמנים ליצירת אמנות שוברת מוסכמות, ללא גבולות ומגבלות – אמנות פורצת דרך שאינה מושפעת מנורמות חברתיות או משיקולים מסחריים ומביאה לידי ביטוי את השקפת האמן באופן חף מהשפעות. לפרטים נוספים מומלץ לבקר בעמוד אמנות באתר מידברן.

מידברן מקצה בכל שנה חלק מתקציב ההכנסות מהאירוע לתמיכה באמנות, וזאת בנוסף לתקציב המגיע מגיוס כספים לאמנות המתקיים באפיקים שונים לכל אורך השנה. על מנת לחלק את המשאבים הפיננסים שיגויסו בצורה מבוקרת, חכמה ושקופה, ומכיוון שמהמשאבים הפיננסים העומדים לטובת העמותה מוגבלים, הקימה העמותה קרן אמנות שמטרתה לסייע ולתמוך באמנים המבקשים להשתתף באירוע.

ההרשמה להצגת אמנות נעשית  דרך מחלקת אמנות במערכת מיוחדת שהוקמה לצורך העניין ונוסתה באירוע מידברנרות ובאירוע הברן השוודי – מערכת החלומות. על מנת להקל על האמנים, הושקעו משאבים רבים במטרה לאחד את הליך ההגשה ולפשט אותו משמעותית. במהלך ההרשמה להצגת אמנות ניתן למלא פרטים על מנת להיכלל בבקשה למענק. הגשת בקשות למענק תיסגר ב13/1. תשובות למגישי הבקשות יוחזרו לא יאוחר מה-4 בפברואר 2018.

השנה תינתן לקהילה האפשרות להחליט כיצד יוקצבו כ- 10,000 ש"ח מכספי הקרן לטובת אמנות באירוע מידברן. הבחירה תבוצע דרך חלוקת לבבות במערכת החלומות. פרטים נוספים יפורסמו בהמשך לכלל הקהילה.

***

הקרן החלה בספטמבר תהליך רה-ארגון, במטרה להרחיב את פעילותה, כחלק מהצמיחה המהירה של העמותה כולה.

בימים אלה נבנה אתר אינטרנט ייעודי לקרן מידברן.

להשתלבות בתהליך ההרשמה מול מחלקת אמנות, ופתיחת חלום במערכת החלומות – מלאו את הטופס המקוון "יש לי רעיון!"

אופי היצירה:

1. קונספט (15 נק')
2. נראות (10 נק')
3. אינטראקטיביות (10 נק')
4. המשכיות היצירה (10 נק')
5. תמה (55 נק')

פוטנציאל ביצוע:

6. פירוט טכני (15 נק')
7. תקציב (10 נק')
8. פוטנציאל ביצוע (10 נק')
9. התנהלות פיננסית (55 נק')

בנוסף השנה יהיה קריטריון נוסף שבוחן את איכות ההגשה הכללית:

10. איכות הגשה (10 נק')

כאן מופיעים הקריטריונים לפי הסדר בהם מופיעים הסעיפים הרלוונטיים בטופס הרשמה במערכת החלומות על מנת להקל על הגשת הבקשה. ראוי לציין שאין חפיפה מושלמת בין סעיפי ההגשה לבין הקריטריונים, אלא ההגשה נבחנת בכללותה.

1. קונספט (15 נק')

קרן מידברן מעודדת מיצבים מקוריים בעלי מעוף וחזון. עדיפות תינתן למיצבים המשלבים דיסיפלינות יצירה שונות, חומרים, טכניקות מעניינות ואמירה אמנותית כללית. מיצבים שמאחוריהם מחשבה עמוקה ופילוסופיה מעניינת יקבלו ניקוד גבוה יותר.

2. פירוט טכני (15 נק') 

פירוט טכני בוחן את רמת העומק והמחשבה שניתנה לנושאים הטכניים של היצירה. החומרים בהם משתמשים, רמת פירוט הסקיצות. האמנים יתבקשו להעביר תרשימים ושרטוטים ברורים של המיצב הכוללים מידות. שרטוטים בתלת-מימד יתקבלו בברכה. על השרטוטים לכלול גם קנה מידה (רצוי להוסיף לצד השרטוט דמות אדם לקבלת קנה מידה).

3. אינטראקטיביות (10 נק')

אירוע מידברן מעודד השתתפות פעילה של כלל המשתתפים על מנת להעצים את החוויה האישית וליצור אינטראקציה בין משתתפי האירוע. מיצב אינטראקטיבי הנו כזה שמשתתפי האירוע יכולים להשפיע על האופן שבו הוא מוצג או לקחת חלק פעיל בנעשה בו. עוד ייחשב לאינטראקטיבי מיצב אשר משפיע על המשתתפים באירוע בשל מסר מעורר דיון או גודל משמעותי שיכול להוות נקודת ציון למשתתפי האירוע. בנוסף אנו מעודדים מיצבים גדולים אשר מנצלים את הפלטפורמה הייחודית של המדבר.

4. נראות (10 נק') 

ישנם לכל הפחות שני זמני הצגה שונים מאוד בחוויה במידברן – היום והלילה. לכל אחד חוקים משלו. על מיצב לתת מחשבה לנראות המיצב ולתרומה שלו לפלאייה גם במשך היום באור השמש וגם בלילה בעזרת תאורה.

5. המשכיות היצירה (10 נק') 

אנו מעוניינים לתת דגש לאמנות ויצירה שחושבת מחוץ למסגרת של אירוע וקהילת מידברן המצומצם. לאורך כל התהליך – אם זה ברמת העשייה והשיתוף של קבוצות מחוץ לקהילה בתהליך הבנייה והעבודה, ואם במקומות בהם יוצג המיצב מלבד אירוע מידברן. קריטריון זה בוחן את היכולת של הפרוייקט / יצירה להיות רלוונטי גם במרחב הציבורי ושימת הדגש של הצוות על המשכיות והרחבת ההשפעה של היצירה.

6. תקציב (10 נק')

האמן יתבקש להגיש תקציב מפורט לאחר קבלת הצעות מספקים, שיחולק לתקציב מינימלי הכרחי (מה העלות הבסיסית שפחות ממנה המיצב לא יקום) ולתקציב רגיל. התקציב צריך להיות מעוגן במציאות ותואם לפירוט הטכני שהוגש. ראוי לציין שפרויקט שלא יגיש מסמך תקציב מפורט ולפי הפורמט לא ייבחן. יש להותיר מחוץ לתקציב את הדברים הבאים: שכר עבודה (לא של האמן ולא של בעלי מקצוע) ואש"ל, כלי עבודה (ניתן לכתוב מתכלים כמוו מקדחים, מסוריות וכן הלאה), אוכל לצוות, shwag לצוות או למסיבות/גיוסי כספים, השכרת חלל או אזורי עבודה.

7. התנהלות פיננסית (5 נק')  

התנהלות פיננסית היא הבחינה עד כמה הצוות מוכן ומבין את המשמעויות הכלכליות של הבאת מיצב לפלאייה. בסעיף זה ייבחן היכולת של הצוות לגייס את המשאבים הנדרשים להעמדת המיצב גם מבחינת נזילות תקציבית (באם תינתן מלגה, זו תגיע רק כחודשים לאחר האירוע ולאחר העמידה בכל התנאים) וגם היכולת לגייס כספים נוספים וזאת משום שהקרן תומכת לכל היותר ב-50% מהיקף המיצב ובכל מקרה בהתאם למשאבים העומדים לרשותה (בשנה שעברה לא תמכה הקרן במיצבים בהיקף גדול מ-40% ומרבית המיצבים קיבלו תמיכה בהיקף של 30%). הקרן תבחן גם את השימוש במוצרים ממוחזרים ושיטות יעילות לניצול משאבים.

8. פוטנציאל ביצוע (5 נק') 

סעיף זה מתייחס לשני פנים, האחד, היכולות הספציפיות של הצוות והרקע הרלוונטי לצורך בניית המיצב הספציפי. ראוי לציין שמובן שבשלב ראשוני של הגשת הבקשה למלגה יהיו צוותים שחסר בהם יכולות מסיימות, כל עוד הצוות מעיד על היכולות החסרות ועל תכניותיו לגייס אנשים נוספים. הפן השני מתייחס לתכנית הכללית של כיצד יהפוך הפרויקט מרעיון למיצב מוגמר וחזרה לשטח מדברי. כאן ייבחנו עומק תכניות הבנייה, ההקמה, השינוע, הפירוק והחשל"ש.

9. גאנט (5 נק')

מהו לוח הזמנים של הפרויקט – לאירוע מידברן ישנו תזמון ספציפי וחשוב לנו שצוותי האמנות יעמדו בו. צוות שיודע לפרוט מראש את המשימות שלו ומתי כל משימה אמורה להתבצע הוא צוות שהסיכוי שלו להגיע לאירוע ולמרחב האמנות בעיר (פלאייה – Playa) עם היצירה שתכנן הוא גבוה בהרבה.

10. תמה (5 נק') 

לאירוע מידברן יש בכל שנה תמה שנותנת מסגרת ומלווה את האירוע וגם מתייחסת לתהליך היצירה של הקהילה והאירוע. אלו הן תמות מידברן לפי השנים – יש לציין איך הפרויקט /יצירה מתייחס לתמה (אם בכלל)

2014 – בראשית 

2015 – התעלות 

2016 – אבראקדברה 

2017 – חלום צלול

2018 – סערת מוחות 

11. איכות הגשה (10 נק')

הקריטריון מבקש לתת תעדוף להגשות מסודרות, מפורטות, נהירות, שניכר שהושקעה בהם מחשבה מעמיקה ועבודה משמעותית. 

• באם המיצב השתנה, התאחד או החליט לבטל את השתתפותו במידברן, חובת האמן להודיע לקרן בהקדם

• התאריך האחרון להגשת הבקשות למלגות הוא ה-13 בינואר 2018, בשעה 23:59 בלילה. הקרן תודיע לאמנים על זכייתם במענק לא יאוחר מה-4 בפברואר 2018.

• מובהר כי קבלת המענק מותנית בחתימה על נספח קבלת מלגה והגשתו עד ה-25 במרץ והתחייבות לעמידה בקריטריונים שייקבעו על-ידי קרן האמנות.

• מובהר כי אמן שלא יגיש תיק בטיחות בזמן למחלקת אמנות ולא יסדיר את הרשמתו מול המחלקה לא יקבל מלגה.

• בכדי לקבל את המלגה על האמנים למלא דוח סיכום ולהגישו עד ה-15 ביולי 2018. בדוח סיכום יתבקשו האמנים להציג 6 תמונות באיכות גבוהה של המיצב (3 ימים ו-3 לילות) בנוסף לפירוט תקציבי סופי. יש לדאוג לצילום המיצב ביום ובלילה, מיצבים שלא יעמדו בכל דרישות דוח הסיכום לא יקבלו את המלגה.

• המלגות יוענקו לאחר האירוע, עד לתאריך ה-1 בספטמבר 2018 ורק לאחר עמידה בכל הקריטריונים הנ"ל.

השנה הגשת הבקשה למלגה נעשית במקביל להגשה למחלקת אמנות דרך מערכת ייעודית ונהדרת – מערכת החלומות.

המערכת תפתח להגשת בקשות ב-11 בינואר 2017 ותיסגר ב-11 בפברואר 2017. ראוי לציין שניתן יהיה לערוך או לצור חלומות גם לאחר ה-11 בפברואר, אבל הקרן תבחן רק בקשות שהושלמו במלואן עד לתאריך זה (כולל תקציב מפורט, סקיצות, שרטוטים ושלל הפרטים הנדרשים מההגשה של הקרן).

אני ממליצים להגיע לאחד מהימים הפתוחים בנושא – ב-6 בינואר או ב-3 בפברואר, כדי להיעזר בנו במילוי הטפסים. לפרטים נוספים ראו – קבוצת גילדת האמנים בפייסבוק

 201420152016
סה”כ פרויקטים שהוגשו4379109
סה”כ הערכת תקציב פרויקטים   
פרויקטים שהוצגו225370
סה”כ כרטיסים782540
סה”כ שווה ערך כרטיסים296401143000
סה”כ מלגה במזומן43,500140,400328000
סה”כ שווי הקרן73,140254,700328000
    
אחוז שינוי בהגשות 184%1.379746835
שינוי בפרויקטים שהוצגו 241%1.320754717
שינוי בהיקף תמיכה 3.4823625921.287789556
היקף פרישה51.162790767.0886075964.22018349
תקציב אירוע מידברן102997523000005000000
יחס הקרן / תקציב אירוע7.10114323211.073913046.56

שאלות ותשובות

מערכת החלומות” הנה מערכת אותה הקימו הקהילה השוודית של ברנינג מן ואותה אימצנו, עברתנו והתאמנו לצרכינו במטרה של – העלאה של החלומות והרעיונות של היוצרים, הגשה שלהם לקרן אמנות של מידברן, מחלקת אמנות של מידברן ושיתוף עם הקהילה.

את הבקשה למלגה מגישים בעת ההרשמה להצגת אמנות דרך מערכת החלומות. באם תרצו לבקש מלגה תוכלו למלא את השדות הנדרשים בטופס וכלל הפרטים שתמלאו יועברו לקרן לבחינת הבקשה. השנה על מנת להקל משמעותית על האמנים העובדים קשה מאוד גם כך, נעשתה עבודה רבה על מנת לאחד בין הטפסים השונים של מחלקת האמנות וטופס ההגשה של הקרן. המערכת תפתח להגשת בקשות ב-11 בינואר.

קודם כל, בלי לחץ. יש לקחת בחשבון שרוב המוחלט של הפרטים שצריך למלא, הם נושאים שכדאי שתושקע בהם מחשבה עכשיו אם אתם באמת רוצים להביא אמנות לאירוע מידברן. זה בסדר אם אין עדיין תשובות להכל, אנחנו יודעים שעבור הרבה פרויקטים זו רק ההתחלה. אנו ממליצים לבוא לאחד מהימים הפתוחים – יום פתוח לאמנים של מחלקת אמנות ב-6 בינואר 2017 או למלגתון ב-3 בפברואר 2017. ניתן לקבל פרטים נוספים בקבוצת גילדת האמנים בפייסבוק או במייל.

לקרן אין הקצאת כרטיסים לאמנים, אמנים מתבקשים לרכוש כרטיסים במכירות הכרטיסים הפתוחות. באם פרויקטים נתקלו בקשיים הם יוכלו להגיש לוועדת חריגים דרך מחלקת אמנות, פרטים נוספים כאן.

בדומה לקרנות אמנות מקבילות צוותי הפרויקט יקבלו את כספי המלגה בסיום הפרויקט, לאחר פינויו במלואו מהפלאייה ולאחר הגשת דו”ח מסכם. בדוח המסכם יתבקשו האמנים להציג 3 תמונות יום ו-3 תמונות לילה של המיצב באיכות מצוינת, בנוסף לפירוט תקציבי סופי מול התקציב הראשוני שהוגש לקרן. לאחר העמידה בכל התנאים הקרן תעביר את המלגה לחשבון שצוין בבקשה לא יאוחר מה-1 לספטמבר 2017.

אמנם קרן האמנות של מידברן הנה קרן יחידה ומיוחדת אולם איננו מגבילים פרויקטים להגיש רק אלינו, הגישו כמה שיותר! בנוסף, במידת האפשר נשמח להנגיש / לחבר עם קרנות “אחיות”.

קרן האמנות של מידברן מקבלת את כל ההגשות למיצבי אמנות למידברן, עוברת עליהן ומתקצבת אותן במסגרת המשאבים העומדים לרשותה ובהשוואה בין הפרויקטים השונים. 

מחלקת אמנות של מידברן עומדת בקשר עם הפרויקטים השונים במהלך התהליך היצירה ובמהלך אירוע מידברן (הקמה / האירוע עצמו / פירוק / קיפול) תוך מתן מענה (אנושי, טכני ולוגיסטי) לצוותים השונים תוך מיקום שלהם על הפלאייה (מרחב האמנות שנמצא בלב אירוע מידברן).

הקרן תומכת בפרויקטים בסכומים שנעים החל מ-500 שקלים ועד 40,000 שקלים במקרים מיוחדים. בשנה שעברה משאבי הקרן אפשרו לה להעניק לכל היותר 40% מהיקף התקציב וכ-30% בממוצע. אנו משערים שהשנה היקף התמיכה יקטן בעקבות גדילה טבעית במספר היצירות המוגשות. יש לציין שלעתים אמנות נהדרת אינה דורשת משאבים רבים, שהזבל של אחד הוא הזהב של האחר ושלעתים תפקיד האמן הוא להיות מעין שאמן ומכשף וליצור אלכימיה – להפוך קש לזהב…).

זה נהדר ואנו מאוד נשמח!
אולם הקרן תומכת בפרויקטים שיוצגו על “הפלאייה” – שזהו השטח הפתוח בלב ליבה של העיר. הקרן לא תתמוך באמנות שתוצב בתוך או בסמוך למחנות, וזאת משום שהיא שמה לדגש לתמוך באמנים שאין להם את התמיכה של מחנה נושא ומשום שלא נועדה לממן את הפעילויות במחנה או את התפאורה שלו, זוהי המתנה שכל מחנה בוחר להעניק.

הקרן שמה לה למטרה לנסות ולתמוך בכמה שיותר פרויקטים שעומדים בקווים המנחים של ההגשה עבורה ובהתחשב בכמות המשאבים שעומדים לרשותה – אין לנו מספרי יעד של פרויקטים בהם אנו תומכים.

לשם השוואה:

בשנת 2016 – הוגשו לקרן 109 פרויקטים, מהם תמכנו ב-70 פרויקטים כשסה”כ העניקה הקרן 328,000 שקלים

בשנת 2015 הוגשו לקרן 79 פרויקטים, מהם 33 קיבלו מלגה מרבית, 20 קיבלו מלגה חלקית ו-26 הודיעו על פרישה במהלך העבודה על הפרויקט לקראת האירוע. סה”כ הקרן העניקה 287,720 שקלים המחולקים ל-140,400 ₪ ו-254 כרטיסי הוקרה לרשות צוותי האמנות. 

בשנת 2014 הוגשו לקרן 43 בקשות למענקים וכולן קיבלו מענק כלשהו. כל הבקשות שהוגשו קיבלו זכאות לכרטיס כשבפועל 22 פרויקטים מומשו באירוע, סך כל הכרטיסים שאמנים קיבלו: 78, סך כל המענקים שאושרו: 45,300 ₪

משאבי הקרן מגיעים מכרטיסי המשתתפים מהאירוע וכן מאירוע הגאלה השנתי של קרן האמנות ועמותת מידברן. בנוסף פועלים במשך השנה על מנת לייצר אירועי גיוס כספים שונים, בנוסף למאמצי גיוס ממוסדות.

השנה עומד לרשות הקרן 390,000 ₪ לחלוקה למיצבים. 50,000 מהם יוקצו דרך מערכת החלומות לחלוקה.

בקרן ישנם 7 חברים – בועדת הלקטורה חברים – אורי גולעד, אביטל להט ורעי דישון (יו”ר הקרן) ולתפעול השוטף (פגישות, מיילים, אקסלים, העברות, תיאומים ושיגועים) אחראים טל שביט (מנכ”לית הקרן), דליה פרנק ועדי דרוקר.

לאחר שאנו מרכזים את כל ההגשות לקרן כל חבר קרן עובר עליהן באופן אישי ולאחר מכן אנו מתכנסים למשך יום / יומיים (או עד שיוצא עשן לבן) בכדי לעבור על כל הפרויקטים ולדרג אותם לפי הקווים המנחים שגובשו (בהסתמך על קרנות מקבילות לאמנות עכשווית, הקרן של ברנינג מן ואירועים אזוריים אחרים ברשת הקהילות של ברנינג מן) בהתאם לדירוג זה אנו מחלקים את משאבי הקרן כשאנו עושים כמיטב יכולתנו לתמוך ולאזן בין הפרויקטים השונים והצרכים השונים הנדרשים להם.

גודל המלגה נקבע לפי העלות המינימלית והמקסימלית של כל פרויקט, רמת ההגשה, איכות ואופי היצירה, התרשמות על יכולת הביצוע של הפרויקט והכל ביחס לשלל הפרויקטים השונים שהוגשו אותה שנה לתמיכת הקרן.

כן, כמובן שיש לפרויקטים בקנה מידה גדול ישנה לעיתים עוצמה גדולה יותר וזהו גם אחד מיתרונות מידברן – היכולת להכיל מיצבים גדולים שבמרבית הגלריות לא היו עוברים את הדלת, בנוסף אנו יודעים שלעתים פרח קטנטן או “אבן חן” שלפתע נגלית לנו באמצע המדבר יכולים להיות בעלי משמעות לא פחותה ממיצבי ענק.

הקרן מכסה עבור חומרי הגלם של המיצב, ספקים שונים והובלות. הקרן אינה מכסה הוצאות אש”ל של האמנים ושכר עבודה.